BIOGRAPHY

23. července 2016 v 1:06 | charlie |  BIOGRAPHY

Jméno: Jacob Benjamin Gyllenhaal
Datum narození: 19.prosince 1980
Místo narození: Los Angeles, California, USA
Rodiče: Stephen Gyllenhaal & Naomi Foner
Výška: 180 cm

Jake Gyllenhaal, vlastním jménem Jacob Benjamin Gyllenhaal, (*19. prosince 1980, Los Angeles, Kalifornie, USA) je americký filmový herec. Mezi jeho největší úspěchy patří filmy Den poté (2004), Zkrocená hora (2005).
Narodil se v Los Angeles do známé umělecké rodiny. Matka Noami Fonerová, pocházející z židovské rodiny, je producentka a scenáristka, zatímco otec, který je britsko-švédského původu, je Stephen Gyllenhaal. Jeho sestra Maggie Gyllenhaalová je herečka. Ve třinácti letech měl bar micvu. Již od mala tíhl k herectví, hrál ve školních představeních a roku 1991 ztvárnil svůj první debut v komedii Dobrodruzi z Velkoměsta. Velmi oceňován byl za ztvárnění hrdiny ve filmu Říjnové nebe v roce 1999. Dále se objevil v mnoha oceňovaných filmech, například za hlavní roli v dramatu Donnie Darko (2001) byl nominován na cenu Spirit Award. . Pozornost publika i kritiků přilákal filmem stanice HBO Půlnoční míle v roce 2002. Do povědomí širší divácké obce vstoupil s vysoko-rozpočtovým filmem Den poté v roce 2004. Poté si z pestré nabídky rolí vybral v roce 2005 kontroverzní drama Zkrocená hora, kde ztvárnil svou zatím nejúspěšnější roli kovboje Jacka Twista, za kterou byl nominován na Oscara. Ve stejném roce se také objevil ve filmech Mariňák a Důkaz..V roce 2007 získal roli ve filmu Zodiac pod vedením režiséra Davida Finchera, kde ztvárňuje postavu karikaturisty San Francisco Chronicle Roberta Graysmithe.


V roce 2010 získal hlavní roli ve filmu Princ z Persie: Písky času a po boku Anne Hathaway si zahrál v romantické komedii Láska a jiné závislosti. Za roli získal nominaci na Zlatý Glóbus. O rok později se objevil ve filmu Zdrojový kód. V roce 2012 se objevil ve filmu Patrola. V roce 2014 si zahrál v erotickém thrilleru Nepřítel a produkoval a hrál v kriminálním thrilleru Slídil. Za roli získal nominaci na Zlatý Glóbus a na cenu Screen Actors Guild. V roce 2015 měl premiéru snímek Everest, ve kterém si zahrál roli Scotta Fischera, vůdce expedice. V listopadu 2016 měl premiéru film Nocturnal Animals. Rok 2017 bude nabitý filmy Jakea, chystá se premiéra filmů: Wildlife, Life, Okja, Stronger.
 


Aktuální články

Reklama